Закреп

закреп відповіді на всі питання

закреп – причини та лікування

Закреп (запор) – це порушення дефекації, що проявляється утрудненим або не систематичним спорожненням кишківника.

Для більшості людей запор означає хронічну затримку випорожнень більше ніж на 48 ч.

Види закрепів (запорів).

Закрепи (запори) бувають хронічними і епізодичними (ситуаційними).

Епізодичні закрепи (запори) виникають в основному у людей зі схильністю до гіпокінезії кишківника і проявляються лише за сприятливих для цього умов. Епізодичний запор турбує туристів, вагітних жінок, у людей, які приймають певні ліки. Також закреп (запор) може виникнути в результаті вживання деяких продуктів, психічних перевантажень, депресій та впливу різних психоемоційних факторів. Такий запор не вважають захворюванням.

Запором слід вважати затримку випорожнень більш ніж на 48 годин. При цьому виділяється мало калу, але твердої консистенції. Також, людина, що страждає запором може відчувати  неповне спорожнення кишківника.

Причини закрепів (запорів).

Запор (закреп) може бути самостійним захворюванням, але частіше це один із симптомів інших захворювань: гастриту, спастичного або атонічного коліту, холециститу та інші.

Найбільш значущими елементами патогенезу закрепу є затримка просування вмісту товстої кишки, органічні або функціональні звуження просвіту ободової кишки, слабкість м’язів стінки самої кишки і потужний опір спазмованого сфінктера прямої кишки, ущільнені калові грудки.

Якщо неповне спорожнення прямої кишки часто повторюється, може виникнути синдром опущення промежини.

Симптоми (прояви) запору.

Симптоми можуть бути різними і залежать в основному від характеру хвороби, яка його викликала. Частота дефекацій при запорі варіюється від одного разу на 3 дні до одного разу на тиждень, а то і рідше. Кал може бути стрічкоподібним, шнуроподібний або бобовидний, а також у вигляді сухих ущільнених кульок.

Також бувають парадоксальні випадки проносу спричиненого закрепом, який виникає внаслідок затримки спорожнення кишківника і розрідження калу слизом,що утворюється внаслідок подразнення стінки кишки твердими каловими масами.

Запор може викликати почуття розпирання або здуття живота. При цьому метеоризм (здуття) є досить сильними та неприємним відчуттям в основі якого лежить повільне просування калу і підвищене газоутворення. Здуття живота нерідко супроводжується болями в серці, прискореним серцебиттям, як результат рефлекторної реакції.

При тривалому запорі знижується апетит, з’являється відрижка і неприємний смак у роті. У хворих спостерігається дратівливість, зниження працездатності, поява головних болей та слабкості, безсоння і постійний пригнічений настрій.
Шкіра стає в’ялою, блідою, з жовтуватим відтінком.

При запаленні тонкої кишки (ентерит) запор виникає у кожного п’ятого хворого, а при запаленні товстої кишки (хронічний коліт) – у кожного другого.
Ускладнення запорів

Тривалий запор може бути причиною різних ускладнень: проктосигмоїдиту (запалення сигмовидної і прямої кишки), вторинного коліту. Тривалий застій вмісту в сліпій кишці може викликати зворотне його проштовхування в тонку кишку, не виключений розвиток рефлюкс-ентериту. Запор (закреп) може ускладнитися захворюванням жовчовивідних шляхів або загостренням хронічного гепатиту.

В умовах тривалого запору з’являються різні хвороби прямої кишки: геморой, тріщини прямої кишки, парапроктит (запалення навколо-прямокишкової клітковини) поліпи, проявляють себе вроджені аномалії (що можливо в будь який період життя).

Запори можуть сприяти розширенню і подовженню товстої кишки. Найтяжчим ускладненням запору (закрепу), є рак товстої і прямої кишки.

Щоб зменшити ризик виникнення (закрепів) запорів і раку товстої кишки необхідно вживати продукти, багаті на харчові волокна – клітковину. Це зменшує ймовірність концентрації канцерогенних речовин, які сприяють розвитку раку. Симптомами пухлини  товстої кишки можуть бути: погіршення самопочуття, анемія, нещодавня поява закрепу (запору) у людей старше 50 років , які раніше не страждали на  закреп, схуднення, наявність крові у калових масах.

Окремо стоїть питання закрепу (запора) у вагітних і породілль, адже під загрозою не лише здоров’я та самопочуття матері, а й дитини.

Висновок.

Своєчасна діагностика та адекватне лікування не тільки допоможуть Вам позбутися неприємного і хворобливого стану – запору, але і дозволять значно підвищити якість життя і, можливо, уникнути важких ускладнень та захворювань, до яких призводять запори. В наших можливостях забезпечити Вам повний лікувально-діагностичний комплекс послуг на сучасному рівні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом