Стоми кишківника

кишечная стома

кишечная стома

Захворювання кишківника є порівняно часто зустрічаючася патологія, при хірургічному лікуванні інколи виникає необхідність виведення колостоми, ілеостоми. В даному матеріалі описано види стом та основні питання, що турбують людей з стомами.

В черевній порожнині знаходяться внутрішні органи: печінка, селезінка, кишківник шлунок.

Тонкий кишківник складається з таких відділів:ї
Дванадцятипала кишка
Голодна кишка
Здухвинна кишка

Вжита їжа в кінці-кінців потрапляє в товсту кишку. В товстій кишці всмоктуються (абсорбуються) вода, білки, вуглеводи, мікроелементи та жиророзчинні вітаміни (не всмоктуються жири).

Товста кишка складається з таких відділів:

 • Висхідна частина ободової кишки
 • Поперечна частина ободової кишки
 • Низхідна частина ободової кишки
 • Сигмовидна кишка
 • Пряма кинка
 • Анус

Найчастіше товсту кишку уражають такі хвороби

 • Дивертикуліт
 • Рак
 • Хвороба Крона
 • Виразкова хвороба

Згідно статистики в кожної 15 людини наявний рак. При виявлені раку на ранніх стадіях можливе радикальне лікування та повне одужання.

Дивертикуліт – захворювання яке спричинене запаленням мішковидних  випячувань товстої кишки.

Хвороба Крона та неспецифічний виразковий коліт захворювання які називають ще неспецифічні запальні захворювання товстої кишки. Проявляються болем, кровотечею, затримкою відходження газів.  Неспецифічний виразковий коліт завжди починається з прямої кишки, хвороба Крона дебютує з будь якого відділу кишківника. Обидва захворювання можуть супроводжуватись серйозними ускладненнями. Під час операції може виникнути необхідність вивести кишківник на передню черевну стінку це називається стома.

Коли виводиться товста кишка то це називається коло стома, а виведення кінцевої частини тонкої кишки – ілеостома. Виведення кишки на передню черевну стінку супроводжується втратою контролю над дефекацією. Для забезпечення комфортних умов життя використовують спеціальні поліхлорвінілові збирають стілець та гази що виділяються – називається калоприймач. Калоприймач при правильній фіксації  герметично утримує травні соки, калові маси та гази, і забезпечує повноцінне комфортне життя. Паціенти з виведеною стомою не ходять до туалету в звичному значені цього слова, так як через пряму кишку не проходять калові маси, то і виділення їх через анус відсутнє. В залежності від того яка кишка виведена на черевну стінку, товста чи тонка буде різнитись кількість та консистенція  калових мас. При колостомі калові маси біль густі кількість їх менша, при єюностомі виділяється великий обєм рідких рідких  калових мас. Через 2-4 тижні після операції пацієнт повертається до звичного способу життя.

Як виглядає стома?

Стома різниться по розміру та кольору, малиново-червоний колір є нормальною картиною. Чорний колір свідчить про відмирання кишки і потребує повторного оперативного втручання. Стома може бути або в рівень з шкірою або виступати над нею в виді хоботка (циліндра) до 10см. Розміри та форма стоми може змінюватись протягом дня.

Які види калоприймачів існують?

Калоприймачі є або цільні або такі що складаються  з декількох частин. В другому випадку, є частина яка кріпиться до шкіри і знаходиться на ній протягом тривалого часу(стаціонарна частина) та змінна частина яка представляє собою мішечок що герметично кріпиться до стаціонарної частини та легко міняється в разі потребти.

Чи можна приймати душ з наявним кало приймачем?

Пацієнти з стомою ведуть той же спосіб життя, що й здорові люди виконують ті ж самі процедури.

Як слідкувати за стомою?

Слід звертати увагу щоб стома не функціонувала (не була закупорена). Шкіра навколо стоми не повинна бути червоною, вологою, або з явищами подразнення. В разі наявності даних ознак необхідно звернутись до лікаря, зазвичай даний стан лікується спеціальною маззю.  Шкіра навколо стоми має бути видалена методом який забезпечує тривалий захист від поновлення росту волосся (лазерна електро епіляція).

Яке повинно бути харчування?  Особливих  показань до зміни раціону нема, пацієнт може харчуватись так як і харчувався до операції, але треба вжити більшу кількість води та мікроелементів особливо на початкових періодах. Не пережовані продукти такі як горіхи, селера, попкорн  можуть викликати непрохідність стоми.

Ситуації які потребують негайного звернення в лікарню.

 • Діарея що триває більше 1 дня
 • Виділення крові з стоми
 • Втягнення соми в живіт
 • Біль в животі
 • Рідкі виділення навколо стоми, однак які не є каловими масами
 • Випинання навколо стоми (це випинання може бути грижа, кила)

Заключення

Люди з стомою ведуть активний спосіб життя, гарний догляд та знання можливих ускладнень допоможе досягти цього.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом