- Головна
- Ендокринна хірургія
- Вузли щитовидної залози
Вузли щитовидної залози
Вузли щитовидної залози часте звернення до лікаря, але більшість пацієнтів не має уявлення, що ж власне собою являє цей вузол. Отже, вузли щитовидної залози – це практично будь-яка зміна щільності тканини, яка відрізняється від норми. Виявляються вузли або шляхом пальпації або за допомогою ультразвукового дослідження. З точки зору хірургії, вузол – якась частинка щитовидної залози яке має капсулу, або її подобу.
Наукове визначення терміну «вузловий зоб»:
Вузловий зоб – збірне клінічне поняття, що об’єднує різні за будовою утворення щитоподібної залози, які можна виявити за допомогою пальпації та інструментальних методів дослідження (перш за все – ультразвукове дослідження). Термін багато вузловий зоб використовується лише при виявленні в щитоподібній залозі двох та більше об’ємних утворень тобто множинні вузли щитовидної залози.
Види вузлів щитовидної залози
Виділяють такі види вузлового (багатовузлового) зобу за будовою:
– вузловий колоїдний в різному ступені проліферуючий або розростаючийся зоб;
– фолікулярний (такий, що розвивається з фолікулів щитоподібної залози) аденоми;
– злоякісні форми пухлин щитоподібної залози.
Крім того можливе формування так званих псевдо вузлів щитовидної залози (запальних інфільтратів та інших утворень), що можуть виникати при хронічному аутоімунному тиреоїдиті, підгострому тиреоїдиті та ряді інших захворювань щитовидної залози. Також на тлі більшості захворювань щитоподібної залози можливе утворення кіст (кістозних змін).
вузли щитовидної залози, що робити?

Часто доктор диагност не может определить есть узел или нет и несет ли он угрозу жизни? Мы проанализировали проблему…
В будь-якому разі, сам факт постановки діагнозу вузловий зоб дає привід розібратися – що ж сталося і що робити? Вогнища ущільнення тканини залози без капсули можуть бути викликані різними запальними процесами, найчастіше автоімунними. За своєю суттю, ці осередки ні що інше, як місця запального набряку тканини залози. Якщо запалення знижує свою активність, то ці вогнища можуть зникнути. Відносне збільшення однієї з часток щитоподібної залози може виглядати при пальпації як вузол, але насправді проблема може полягати не в цій частці, а в “зменшеній” протилежній. Тому «збільшена» намагається допомогти менш активній сусідці. При УЗД іноді виявляється оточена судинами ділянка тканини, яка теж може бути прийнята за вузол щитовидної залози. Крім цього, щитоподібна залоза – активно функціонуючий орган, який виробляє активні речовини. Періодично виникають надлишкові накопичення їх в тканинах, що може виглядати як вузли, наприклад при колоїдному зобі.
Що робити?
Найбільш доцільне у даній ситуації – пройти спеціалізовану діагностику. Тільки після проведення тестів на рівень гормонів Тиретропного гормону, вільного Т3, та антитіл до тиреопероксидази, УЗД щитоподібної залози та інших спеціальних методів дослідження (пункція вузла) можливо скласти план лікування для вирішення цієї проблеми. У виборі методу дослідження найбільш важливу роль відіграє доцільність і ефективність медикаментозного лікування і зіставлення ризику оперативного втручання з ризиком невчасного лікування.
Як лікувати вузли щитовидної залози
Лікуванням вузлів (запальних інфільтратів та інших вузлоподібних змін) на тлі хронічних тироїдитів та ряду інших захворювань щитоподібної залози займаються ендокринологи. Як правило, ці зміни досить непогано піддаються консервативному медикаментозному лікуванню. Поодинокі невеликі до 2 см вузли без активного росту та підвищеного вироблення гормонів не потребують оперативного лікування. Проведено досить багато досліджень в яких спостерігали за хворими з метою визначення схильності до раку. Однозначної відповіді не прозвучало. Це означає, що частіше виникнення раку на фоні вузлового зобу не доведено. Але щорічний контроль обов’язково має проводитись!
Які вузли потрібно оперувати?
-Обов’язково оперують рак щитоподібної залози, навіть розмірами менше 1 см. Слід відмітити дуже хороші результати лікування смертність, не перевищую 1% (окрім особливої форми раку, що зветься недиференційований рак щитоподібної залози).
-Оперуються множинні вузли та вузли що швидко ростуть, більше 1см в рік.
-Слід видяляти ті вузли які після пункції розцінено як підозрілі, бо їх прирівнюють до ракових.
Аденома, що це таке?
Аденома є доброякісною пухлиною з функціонуючої тканини щитовидної залози яка виробляє надлишок гормонів, що веде до порушення енергетичного обміну, захворювань серцево-судинної та нервової системи. Так як аденома щитовидної залози це пухлина з функціонуючої тканини останньої, то навіть при невеликих розмірах, може виділяти надмірно велику кількість гомонів така аденома називається токсичною і також потребує оперативного лікування! Таким чином, вузловий зоб – це збірне поняття, яке складає велику кількість різноманітних патологічних процесів в щитоподібній залозі.
Пам`ятайте ! Зволікання і відстрочення початку обстеження та лікування є небезпечним, оскільки будь-який вузол може переродитись у злоякісну форму.
Кафедра хірургії та проктолії більше 50-ти років займається ендокринною хірургією!
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.