Видалення каменів жовчного міхура

Загальна інформація

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит

Камені в просвіті жовчного міхура

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит – найбільш розповсюджена причина виникнення гострого болю в верхніх відділах живота.

Єдиним дієвим методом лікування захворювання жовчного міхура, спричиненого конкрементами, є холецистектомія – видалення жовчного міхура. Також росповсюдженою операцією є видалення тільки каменів.

Нижче описано причини виникнення калькульозного холециститу прояви, діагностика та сучасне лікування.

Причини появи каменів в жовчному міхурі або калькульозного холециститу

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит

Анатомія жовчне-видільної системи

Жовч виробляється печінкою і відіграє дуже важливу роль в процесі травлення, адже саме завдяки жовчі ми можемо засвоювати жири та жиророзчинні вітаміни. В процесі травлення жовч поступає з печінки по печінкових протоках до кишок де вона перемішується з їжею, а надлишок жовчі потрапляє в жовчний міхур, де вона зберігається до того часу, поки в ній не виникає необхідність (жирна їжа, яйця). Жовчний міхур – представляє собою мішечок розмірами з куряче яйце, що знаходиться під печінкою. Отож жовч виробляється постійно близько 1.5 -2 л. за добу, основна частина потрапляє в кишечник (в дванадцятипалу кишку), а залишкова жовч збирається в жовчному міхурі де вона концентрується, стає більш густою, і виділяється під час наступного харчування.

Камені жовчного міхура – симптоми та їх причини

В жовчному міхурі внаслідок різноманітних причин (погане харчування, порушення обміну речовин, гормональні захворювання тощо.) утворюються камінці. Наявність камінців сама по собі не веде ні до яких патологічних змін в організмі, але якщо вони блокують протоку жовчного міхура, що враховуючи його лійкоподібну форму часте явище, виникає сильний біль, що з’являється в правому підребер’ї, віддає в праву лопатку, в праве плече, в шию. Порушення діяльності жовчовивідної системи проявляється не лише болем, часто наявне відчуття гіркоти в роті, нудота, багаторазова блювота, що не приносить полегшення, підвищення температури. Якщо камінь заблокував загальний жовчний протік (пройшов з жовчного міхура по міхуровій протоці до загальної жовчної протоки), до вище перерахованих проявів додається пожовтіння та свербіж шкіри. Іноді пацієнти скаржаться на подібні симптоми навіть без наявності камінців. В такому випадку це пов’язано з неправильним функціюванням жовчного міхура або патологією інших органів. В такому випадку лікарі можуть призначити певні променеві дослідження, ультразвукове обстеження, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію, для перевірки функціонування жовчного міхура і визначення тактики лікування зміниться, тобто вирішення треба оперувати чи ні, якщо треба то яким способом.

Калькульозний холецистит – лікування

камені жовчного міхура які видно на рентгенограмі

Камені жовчного міхура які видно на рентгенограмі

Всі методи лікування жовчнокам’яної хвороби діляться на:

  • консервативні (медикаментозні)
  • малоінвазивні (дроблення каменів, лапароскопічна холецистектомія)
  • класичні хірургічні методи (відкрита операція)

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит – чому неефективне медикаментозне лікування?

Консервативне лікування жовчнокам’яної хвороби направлено на зняття запалення та покращення відтоку жовчі шляхом застосування антибіотиків, знеболювальних та спазмолітичних засобів дають ефект не завжди і на жаль не здатні попередити повторення приступу. Зміна в харчуванні може полегшити деякі симптоми, але всі медикаменти безсилі щодо виведення камінців. Останнє десятиліття терапевти велику надію покладали на препарати на основі урсодезоксихолевої кислоти, але тут виявилось багато спірних питань:

  • не всі конкременти розчинні це стосується як розмірів не більше 2 см, так і кількості не більше 3 каменів, та складу каменю розчиненню (лізису) піддаються лише холестеринові камені, а ще є пігментні та змішані і точно встановити тип каменю з сучасними діагностичними приладами на жаль не можна
  • препарат треба вживати роками і навіть при досягненні ефекту, не можна переставати вживати засіб так як конкременти утворюються заново
  • за період який необхідний для розчинення каменів (лізису конкрементів), при вже наявних нападах гострого холециститу, можуть виникнути незворотні зміни в стінці жовчного міхура та жовчних протоках.
  • при розчинені конкрементів до критичних розмірів < 5мм, надто великий ризик міграції каменю в жовчно – видільні протоки з наступною їх закупоркою, що змушує застосувати невідкладне складне оперативне втручання направлене на ліквідацію непрохідності

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит – оперативне лікування

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит

Розрізи живота при відкритій операції

Для адекватного лікування та попередження ускладнень калькульозного холециститу необхідною умовою є видалення жовчного міхура.

На сьогоднішній день жовчний міхур можна видалити 2-ма методами:

1. Відкрита холецистектомія – класична операція, через великий розріз на шкірі живота, довжиною близько 20 см виконують видалення жовчного міхура. Перевагою даної операції є можливість хірурга відчути пальцями на дотик структуру та щільність тканин, що часто є конче необхідним. Також під час відкритої холецистектомії можливо оглянути ділянки які не доступні огляду під час лапароскопії. При відкритій холецистектомії менший відсоток випадкового поранення сусідніх органів.

2. Лапароскопічна холецистектомія – хірургічна операція, що дозволяє виконувати діагностику і видалення жовчного міхура без широкого розтину покривів через точкові проколи тканин або через природні фізіологічні отвори (див відео матеріал).

Камені жовчного міхура або калькульозний холецистит

Надрізи в животі при лапароскопічній операції

Переваги лапароскопічної холецистектомії включають швидший період одужання та нетривалу госпіталізацію малу травматизацію тканин. На жаль не всім підходить лапароскопічна холецистектомія. Наприклад, пацієнти, що мали операції на животі у минулому, пацієнти з ожирінням 4 ступеню, люди з важкою дихальною та серцево-судинною недостатністю не можуть бути прооперовані лапароскопічно, тотмущо ризик даної операції перевищує очікувану користь. Навіть коли пацієнту виконують лапароскопічну холецистектомію існують ситуації які змушують хірурга перейти до лапаратомії – відкритої операції.

Лапароскопічна і відкрита операції проходять під загальною анестезією, тобто Ви будете спати протягом всієї операції.

Камені жовчного міхура – ризики та ускладнення

лапароскопическое удаленииежелчного пузыря - положение пациента

Процес операції по видаленню жовчного міхура

Лапароскопічна операція несе ті ж ризики, що й відкрита плюс вона важче переноситься людьми з захворюваннями серцево-легеневої системи через накачування газу в живіт, що спричиняє супротив кровотоку.

Частота ускладнень є порівняно малою, а Ваше знання про них допоможе Вашому лікарю діагностувати їх завчасно.

Ризики пов’язані з загальним наркозом та операцією незалежно від її характеру.

Ризики від загальної анестезії включають в себе нудоту, блювання, затримку сечі, травми губ та зубів, головний біль та дискомфорт в горлі. Більш серйозніші ускладнення можуть включати в себе серцевий напад, інсульт та пневмонію. Ваш анестезіолог розповість Вам про ці ризики, а також запитає Вас про алергічні реакції на медикаменти.

Також можуть утворитись тромби у венах нижніх кінцівок за рахунок тривалого зберігання певного положення на операційному столі. Тромбоутворення проявляється через декілька днів після операції набряками та біллю у нижніх кінцівках. Найкращою профілактикою в цьому випадку є рання активація, себто ранній підйом з ліжка після операції. Сідати в ліжку в день операції, вставати і ходити наступного дня.

Деякі ризики пов’язані безпосередньо з операцією:

1. інфекція – глибока, або на рівні шкіри. Інфекція може бути на рівні розрізу, або в черевній порожнині (перитоніт)

2. кровотеча – під час, або після операції, що може потребувати переливання крові, чи повторного оперативного втручання.

3. Грубі рубці – шрами.

Коментарів (3)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом