Сімейний аденоматозний поліпоз (САП) товстої кишки

Аденоматозний поліпоз товстої кишки (він же дифузний, або сімейний, поліпоз) – рідкісне захворювання, при якому в товстій кишці утворюються тисячі аденоматозних поліпів. Захворювання успадковується аутосомно-домінантно, у деяких хворих з необтяженим сімейним анамнезом його вважають проявом спонтанної мутації.

Дифузний сімейний поліпоз представляє собою найбільш важливий і найбільш частий з факторів розвитку раку товстої кишки РТК. Детальна характеристика САП була представлена H. Bussey в 1990 р. Значно пізніше були чітко визначені ознаки захворювання, число і локалізація поліпів, їх морфологічна характеристика, сімейна і популяційна частота, визначено ризики розвитку РТК. Важливим матеріалом для клінічних та генетичних досліджень став регістр сімей з САП, заснований в госпіталі Св. Марка в Лондоні в 1925 р. Який включив дані про 1238 родичів з множинним поліпозом з 510 родин. У подальшому було показано, що САП є аутосомно-домінантним захворюванням, не пов’язаним з статтю, і характеризується розвитком множинних аденоматозних поліпів і мікроаденом в товстій кишці, які при класичному фенотипі виявляють в юності чи в третій декаді життя. Поліпи найчастіше починають рости і клінічно проявлятися після 10-річного віку і можуть вражати не тільки ободову кишку, а й весь шлунково-кишковий тракт. Кількість поліпів в ободовій кишці при САП варіює від декількох сотень до декількох тисяч. Залежно від числа поліпів виділяють такі форми захворювання:

– Аттенуірована форма, або множинний поліпоз (10-100 поліпів);

– Класична, чи типова форма (100-500 поліпів);

– Дифузна форма, або тотальний поліпоз (більше 2000 поліпів).

Середній вік розвитку РТК на тлі САП складає 30-35 років, що на 30 років раніше, ніж у загальній популяції. У 5% пацієнтів поліпи стають злоякісними до 20-річного віку. САП став першим захворюванням, асоційованим з РТК, для якого був ідентифікований ген схильності APC (аденоматоз Поліпоз Coli), що є домінуючим етіологічним фактором у розвитку цієї патології. Ризик розвитку САП і РТК у носіїв мутацій гена АРС близький до 100%. Пухлини інших локалізацій (шлунка, тіла матки, щитовидної залози, молочної залози, центральної нервової системи, а також первинно-множинні злоякісні новоутворення) можуть виникати у 75% пацієнтів-носіїв. Існує тісний взаємозв’язок між генетичним дефектом і клінічними проявами хвороби, що має велике значення для індивідуального підходу до діагностики, лікування і профілактики. Більшість важких варіантів САП, включаючи дифузний і множинний поліпоз, синдром Гарднера і РТК, асоційовані з мутаціями в кодонах 1250-1464. Мутації в кодоні 1309, незважаючи на внутрісімейну варіабельність, частіше викликають важку форму з раннім початком захворювання, появою тисяч поліпів і розвитком раку на 10 років раніше, ніж при інших мутаціях. Аттенуірованний (множинний) поліпоз з невеликим числом поліпів і більш сприятливий перебіг хвороби обумовлені мутаціями в 5 ‘і 3’ кінцевих зонах або на ділянці альтернативного сплайсингу 9 екзонів гена АРС. САП прийнято розглядати як облігатний передрак, який, якщо його не лікувати, в 100% випадків перетворюється на рак. Малігнізація поліпів при дифузному поліпозі найбільш часто спостерігається у віці від 20 до 40 років, тобто раніше, ніж розвиток раку заново без попереднього поліпозу. Радикальне лікування дифузного поліпозу може бути проведено тільки хірургічно. Виконується видалення ураженої поліпами товстої кишки зі збереженням по можливості тих її сегментів, які можуть бути санувати ендоскопічно і за якими в подальшому можна проводити постійне спостереження. Серед хворих дифузним поліпоз прийнято виділяти кілька синдромів, поєднаних або з іншою онкологічною патологією, або з іншими клінічними ознаками цього захворювання. Так, синдром Гарднера-Тернера включає наявність поліпозу ободової і прямої кишки в поєднанні з доброякісними пухлинами кісток, м’яких тканин і шкіри.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Отримати детальну інформацію про послуги і ціни і записатися на прийом ви можете цілодобово за телефонами 095-33-65-474 та 068-040-999-7

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом