Рак товстої кишки| Рак фактори ризику, симптоми, лікування

Рак товстої кишки є досить поширеним захворюванням. Приблизно в 1-єї з 1500 людей розвивається рак товстої кишки. Рак товстої кишки – стан небезпечний для життя. Однак, якщо він виявлений на ранній стадії, то не становить небезпеки життю, так як добре піддається лікуванню.

Анатомія

Товста кишка трубчастий орган довжиною 160-180см. Проковтнута їжа проходить через стравохід далі, їжа проходить через шлунок, де вона перетравлюється. Переварена їжа виходить зі шлунка в тонкий кишечник, де поживні речовини перетравлюються і частково поглинаються, і лише після цього їжа нарешті досягає товстої кишки. У товстій кишці, всмоктуються вуглеводи, білки, вітаміни, вода, мікроелементи. Компоненти які не всмоктались, разом з відмерлими клітинами, що покривають кишку з внутрішньої сторони (епітелій) та мікроорганізмами (наявні в нормі в кишці) формують калові маси. Стілець до моменту дефекації зберігається в кінцевій частині товстої кишки – в прямій кишці. Як і в будь якому органі в кишці наявні судини. Артерії постачають кров до товстої кишки, вени відводять використану кров назад до серця та легень де вона насичується киснем і знову повертається до органів. В товстій кишці наявний ще один вид судин- лімфатичні. Лімфатичні судини та лімфатичні вузли приймають на себе надлишок рідини в тканинах та постачають її в серце це де вона змішується з кров’ю. Лімфатичні вузли також допомагають боротися з інфекцією та раком, перш ніж вони поширяться на інші частини тіла.

Товста кишка складається з кількох відділів:

  • Висхідної ободової кишки
  • Поперечно-ободової кишки
  • Низхідній ободової кишки
  • Сигмовидної кишки
  • Прямої кишки і ануса

Рак і його причини

Тіло складається з дуже дрібних клітин. Нормальні клітини в організмі, ростуть і помирають програмовано. Іноді клітини продовжують ділитися і рости неконтрольованим чином, такий аномальний ріст називається пухлина. Якщо пухлина не має схильності вростати, проростати в навколишні тканини органи та частини тіла, то вона називається доброякісна пухлина, або не ракова пухлина. Доброякісні пухлини майже ніколи не є небезпечними для життя.

Рак товстої кишки, як правило, починається з надмірно швидкого поділу нормальних клітин. Такий швидкий поділ призводить до швидкого зростання кількості клітин на на певній ділянці, утворюється острівець, вузлик,  що випинається над поверхнею органу – поліп. В поліпі клітини можуть продовжувати рости ще більш неконтрольовано. Якщо такий стан не зупинити, він може стати злоякісними – переродження або малігнізація. Якомога рання діагностика та лікування поліпів дозволяє уникнути захворювання на рак товстої кишки.

Рак кишечника

Рак кишечника

Якщо пухлина має схильність вростати, проростати в навколишні тканини органи та частини тіла, то вона називається злоякісна пухлина Ракові клітини поширююся на різні частини тіла через кровоносні судини і лімфатичні канали а також контактним (імплатаційним) шляхом. Головне завдання в лікуванні раку знищення або контроль аномально зростаючих ракових клітин. Раки в організмі отримують імена, залежно від того, де рак почав рости.

Рак, який починається в товстій кишці завжди буде називається рак товстої кишки, навіть якщо він пошириться на інші місця. Хоча лікарі можуть визначити, де рак почав свій ріст, причину розвитку раку зазвичай не можуть бути ідентифіковані.

Клітина містить спадковий генетичний матеріал він закодований в довгій нитці ДНК яка спірально закручена, Дві такі нитки перекручені між собою називаються хромосомою їх в людини 46 пар, вони контролюють ріст клітин. Рак завжди розвивається після змін в хромосомах. Коли генетичний матеріал у клітині стає ненормальним, вона може втратити здатність контролювати свій ріст та поділ. Раптові зміни в генетичному матеріалі можуть відбутися з різних причин. Ця тенденція може бути успадкована а може відбуватись під впливом токсинів (інфекцій, наркотиків, тютюну, хімічних речовин та інших факторів). е Запалення товстої кишки, відоме як коліт, також може збільшити ризик розвитку раку товстої кишки, тобто до генетичних та токсичних чинників слід додати запальний. Люди з колітом повинні  регулярно проходити огляди у лікаря  проктолога. Дослідження показали, що люди, які харчуються їжею з високим вмістом клітковини та низьким вмістом жирів менше хворіють на рак товстої кишки, ніж люди, які їдять багато жиру і дуже мало клітковини. Інші дослідження показують, що люди, які регулярно приймають аспірин, мають менш імовірність, захворіти на рак товстої кишки.

Фактори ризику захворювання на рак товстої кишки:

  • вік пацієнта
  • особливості харчування (бідна клітковиною їжа, надмірна кількість білка)
  • генетичні синдроми (наявність пухлин травного тракту та ендокринних органів в родичів)
  • запальні і доброякісні пухлинні захворювання товстої кишки (виразковий коліт, поліпи).

Симптоми і причини

Для успішного лікування раку товстої кишки, дуже важлива рання діагностика, ще до появи симптомів (досягається регулярним оглядом лікарем проктологом). Рак товстої кишки повністю виліковний на ранніх стадіях, щорічно ось чому щорічні  огляди дуже важливі. Об’єм огляду залежить від: • Вашого віку • Вашої спадковості (рак в сім’ї) • Ваших попередніх захворювань.

У пацієнтів із захворюваннями товстої кишки або членами сім’ї, які мають схожі проблеми, товстої кишки Обстеження потрібно робити частіше (кожні 6 міс.).

Прояви раку.

            Кровоносні судини при раку, як правило, стають більш крихкими і мають тенденцію до кровоточивості. Таким чином, рак товстої кишки може привести до внутрішньої кровотечі в товстій кишці. Ця кров змішується з стільцем. Залежно від того, яка кров і в якому відділі товстої кишки наявна, різниться колір стільця від яскраво-червоного до темно бордового або навіть чорного кольору. Кров в калі не завжди означає захворювання на рак, інші захворювання можуть також проявлятись кровотечею (виразки, геморой, запальні захворювання товстої кишки. Зміна, характеру стільця – діарея або закрепи, можуть також бути викликані раком товстої кишки. Кишкова непрохідність. Якщо рак товстої кишки стає дуже великим, то може виникнути  повне перекриття просвіту кишки і як наслідок зупинка руху калових мас по кишці. Прояви пацієнт матиме сильний біль в животі, нудоту, блювоту, затримку відходження газів та стільця.

Які обстеження допомагають виявити рак?

•          Рутинне пальцеве ректальне обстеження може виявити пухлину в анальній або  ректальній області. •         Ендоскопічні обстеження:

  • Один тип називається “Ректороманоскопія.” Лікар вводить жорсткий ректороманоскоп в пряму кишку і нижню частину сигмовидної кишки дає можливість обстежити 30 см. кишки.
  • Другий тип називається “колоноскопія”. Застосовують гнучкий колоноскоп. Даний метод дає можливість обстежити всю товсту кишку, проте на відміну від ректороманогскопії він потребує біль ретельної підготовки, та показаний не всім.

•          УЗД ультразвукове обстеження при раку товстої кишки інформативний метод в деяких випадках (рак прямої кишки) транс ректальне ультразвукове обстеження ТРУЗІ найінформативніший метод. •          Променеві методи обстеження. Контрастна рентгенографія товстої кишки іригоскопія (товсту кишку заповнюють спеціальною речовиною – барій), що не пропускає рентген промені і на знімку видно частину кишки де є рак,його розміри, контур раку. КТ-комп’ютерна томографія та ЯМР-ядерномагнітна резонансна томографія методи що застосовуються після всіх вище перерахованих і часто обмежено інформативні.

Варіанти лікування раку товстої кишки.

Рак товстої кишки в неускладнених випадках підлягає оперативному лікуванню. Операція в залежності від відділу кишки та стадії раку може бути відкритою (великий розріз), лапароскопічною (декілька малих розрізів) або коли рак в кінцевих відділах товстої кишки операція ТЕМ (транс ректальна ендоскопічна мікрохірургія)- операція без розрізів що виконується через пряму кишку. Якщо після оперативного втручання необхідно подальше лікування (попередження рецидиву, або невидаленій повністю пухлині), то онколог може рекомендувати променеву або хіміотерапію.

Променева терапія часто використовується в пацієнтів, у яких рак розвинувся в прямій кишці. Сеанси проходять як правило, один раз на день по будніх, і займають декілька тижнів.

Хіміотерапія- зазвичай застосовують внутрішньовенні хіміопрепарати можливе ендолімфатичне або артеріальне введення препаратів. Ці хімічні речовини можуть викликати нудоту, блювоту і втрату волосся. Пацієнти з раком товстої кишки мають кращі шанси на виживання, якщо рак виявлений на ранніх стадіях та виконано хірургічне лікування.

Висновок

Рак товстої кишки є поширеним захворюванням, яким хворіють тисячі людей. Найчастіше для лікування раку товстої кишки рекомендується хірургічне втручання. Рекомендації до хірургічного втручання мають позитивно сприйматись пацієнтом так як це означає, що є можливість вилікуватись, пухлина не встигла призвести до непоправимих змін. В доповнення до операції можливе застосування променевої та хіміотерапії. Рання діагностика раку товстої кишки збільшує шанси на виживання. Таким чином, регулярні огляди дуже важливі для ранньої діагностики і успішного лікування раку товстої кишки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом