Пупкова грижа

Пупкова грижа – випинання, яке виходить через пупкове кільце або передню черевну стінку ділянки пупка. Пупкова грижа у дорослих складає 5-12% від числа всіх гриж передньої черевної стінки. Частіше зустрічаються у жінок і у людей похилого віку.

 1. Визначення, етіологія гриж передньої черевної стінки. Актуальність теми.
 2. Клінічна картина гриж передньої черевної стінки.
 3. Класифікація гриж передньої черевної стінки.
 4. Пахова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
 5. Пупкова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
 6. Стегнова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
 7. Грижа білої лінії живота – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
 8. Післяопераційні вентральні грижі. Класифікація післяопераційних гриж. Передопераційна підготовка. Сучасні підходи до вибору оперативних втручань.

Пупкова грижа причини виникнення

Причини пупкових гриж у дітей і дорослих різні. У дітей вони є наслідком недорозвитку пупочного кільця, в першу чергу черевної фасції, яка покриває зсередини пупочне кільце. Найслабшою ділянкою пупочного кільця є його верхній відділ, де проходить пупкова вена, яка не має м’язової оболонки. Ці анатомічні передумови і слабкі місця в ділянці пупкового кільця в поєднанні з факторами і хворобами, які викликають чи супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску сприяють утворенню черевних пупкових гриж у дітей. В дорослих пупкова грижа виникає внаслідок поєднання двох факторів:

1) Передумовлюючий фактор – тонка слабка фасція, або широке пупкове кільце.

2) Сприяючий фактор – значне фізичне навантаження.

Значне переважання частоти пупкових гриж у жінок пояснюється анатомофізіологічними особливостями – більш широка біла лінія живота і слабість в ділянці пупкового кільця, вагітність і пологи. Утворенню пупкових гриж сприяють важка фізична праця, запори, виснажуючі хвороби, ожиріння. Пупкові грижі часто поєднуються з відвислим животом, з діастазом прямих м’язів живота.

Пупкова грижа – класифікація

Пупкова грижа класифікація. Розрізняють:

1) грижі пуповини (ембріональні грижі)

2) пупкові грижі у дітей

3) пупкові грижі у дорослих.

Пупкова грижа в дорослих як і пахова грижа може бути  пряма та коса. Прямі пупкові грижі виникають у разі витонченої поперечної фасції в ділянці пупкового кільця. В таких випадках внутрішні органи випинають очеревину відповідно пупковому кільцю, виходять в підшкірну клітковину черевної стінки найбільш коротким шляхом. Косі пупкові грижі утворюються в тих випадках, коли поперечна фасція потовщена відповідно пупковому кільцю. В цих випадках грижове випинання починає утворюватись вище чи нижче пупкового кільця, і грижовий мішок проходить між поперечною фасцією і білою лінією живота, утворюючи так званий пупковий канал, а потім через пупкове кільце виходить в підшкірну клітковину передньої черевної стінки.

Грижовий мішок пупкових кил покритий шкірою, підшкірною клітковиною і поперечною фасцією живота.

Пупкова грижа – прояви

Пупкова грижа клінічна симптоматика. Клініка пупкових гриж у дітей проявляється неспокоєм дитини, болем в животі внаслідок подразнення органів в грижових воротах. Грижове випинання в ділянці пупка з’являється при натужуванні чи у вертикальному положенні. Вміст грижі – петля тонкої кишки, легко вправляється в черевну порожнину. В горизонтальному положенні дитини пальпується розширене пупочне кільце. У дорослих клініка пупкових гриж залежить від величини випинання, характеру вмісту грижового мішка, наявності чи відсутності ускладнень, супутньої патології. Основний симптом – біль може виникати при фізичному навантаженні, кашлі, блювоті, і інших станах, які супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску внаслідок здавлення вмісту грижі в вузьких грижових воротах. При великих грижах часто хворих турбує біль в ділянці випинання, нудота, затримка стільця, блювота.

При огляді відмічається випинання в ділянці пупка. Пальпаторно визначається розширене пупкове кільце. При невправимій грижі випинання має форму багатокамерного мішка, в якому можуть контуруватись петлі кишок. Випинання має м’ягоеластичну консистенцію. З додаткових методів діагностики застосовують рентгенографію живота в боковій проекції для визначення характеру вмісту.

Пупкова грижа- лікування

Спосіб Сапежко. Запропоновано в 1900 р. Проводять два поздовжніх дугоподібних оздоблюють грижу розрізу з метою посікти в’ялу змінену шкіру разом з пупком. Пупок вдається зберегти лише при невеликих грижах (про видалення пупка слід хворого поставити до відома заздалегідь).

пупкова грижа лікування

ушивання апоневрозу з формуванням дуплікатури

Виділення, обробку та вилучення грижового мішка роблять, як і при попередньому способі. Грижові ворота розсікають вгору і вниз до місць, де біла лінія живота звужується і виглядає малозміненому. Верхня частина розрізу захоплює область діастазу прямих м’язів і ворота епігастральній грижі, якщо така є. Рубцовоізмененние краю грижових воріт економно січуть. Очеревину обережно выдшаровують ножицями на 2-4 см від задньої поверхні піхви однієї з прямих м’язів. Здійснюють ретельний гемостаз, після чого очеревину зшивають безперервним кетгутовим швом «край у край». Потім накладають окремі шви синтетичними нитками № 5-6, міцно захоплюючи край апоневрозу з одного боку і заднемедиальному частина піхви прямого м’яза – з іншого, де отпрепарована очеревина, для того щоб створити дубликатура шириною 2-4 см в поздовжньому напрямку.

При накладенні першого ряду швів, з метою надати йому достатню міцність і в той же час уникнути небажаного здавлення судин і нервів, у всіх випадках, коли ми використовуємо спосіб дублікатури, то застосовуємо наступну модифікацію.

пупкова грижа лікування

закриття “слабкого” місця дуплікатурою апоневрозу

В залежності від довжини розрізу накладається від двох до п’яти рідкісних наскрізних П-подібних швів, а між ними – окремі наскрізні шви між краєм апоневрозу і задньою стінкою піхви прямого м’яза. Другий ряд швів на дубликатура накладається звичайним способом.

Спосіб Мейо (Mayo). Запропоновано в 1901 р. Грижу оточують двома поперечними сходяться дугоподібними розрізами, захоплюючими всю зайву

пупкова грижа лікування

виділення грижевого мішка

жирову складку.

Біля грижового мішка апоневроз відсепаровують від підшкірної клітковини на відстані 5-6 см по колу. Здійснюють ретельний гемостаз. Розкривають грижової мішок, поділяють зрощення, припаяний сальник видаляють і нутрощі вправляють в черевну порожнину. Мішок відсікають, краї його відсепаровують та зашивають в поперечному напрямку. Грижовий отвір розширюють двома поперечними розрізами білої лінії живота і апоневрозу прямих м’язів до появи їх внутрішнього краю.

пупкова грижа лікування

ушивання грижового отвору в поперечномк напрямку

Потім накладають П-подібні шви з таким розрахунком, щоб нижній клапоть лягав над верхнім. Другим поруч вузлових швів верхній шматок пришивають до нижнього у вигляді дублікатури.

пупкова грижа лікування

закриття “слабкого” місця дублікатурою апоневрозу

Пупкова грижа седнього та великого розміру лікується лише оперативно і «золотого стандарту», особливо у пацієнтів із ожирінням набули методики із використанням допоміжного пластичного матеріалу, а саме – поліпропіленових сіток. В залежності від їх розташування використовують наступні 4 види оперативних втручань:

1). On-lay – з розташуванням протезу над апоневрозом (в контакті з

підшкірною клітковиною).

2). Sub-lay – з розташуванням протезу між задньою поверхнею прямих

м’язів живота та задньою поверхнею прямих м’язів живота та задньою

стінкою власної піхви прямого м’язу.

3). In-lay – з розташуванням протеза в краї м’язового апоневротичного

листка.

4). Преперитонеальна (предочеревинно, екстроперітонеально).

Найконструктивнішими є методики із пре перитонеальним розміщенням імпланту та методика Sub-lay.

Коментарів (7)

 1. Добрый день. У моей дочери (9 лет) небольшая надпупочная грыжа, она у нее с рождения. Ее не видно и она никак не выделяется. Педиатр посоветовала обратится к хирургу и удалить. Подскажите, можно ли к Вам прийти на консультацию, и какая стоимость консультации и операции?

  • Рейтi Андріан Остапович - Відповіcти

   Здравствуйте Татьяна, вы можете прийти на консультацию она бесплатна, мы точно определим тип грыжи, и посоветуем какая операция оптимально подойдет девочке, но к сожалению мы не оперируем детей так как у нас взрослый хирургический диспансер.

 2. Доброго дня! В моєї мами пупкова грижа дуже великих розмірів. В неї вона швидше всього виникла після родів. Грижа в неї уже понад 20 років. На операцію йти відмовляється. Скажіть будь-ласка, які можуть бути ускладнення після проведення операції в такому випадку.

  • Рейтi Андріан Остапович - Відповіcти

   Защемлення грижі основне ускладнення якого слід боятись! Защемлення веде до швидкого змертвіння кишки з летальним закінченням випадку при несвоєчасній хірургічній допомозі.

 3. Наталя Дмитрук - Відповіcти

  Доброго дня. Мені 45 років. Виявила у себе над пупком ґулю з невелике куряче яйце. Поки що не випирає назовню так, як на картинці. Зовнішніх змін шкіри також немає. Дуже переживаю. Місяць назад я почала гормональне лікування (внутрівагінальне лікування капсулами прогестерону) у звязку з фіброміомою(6см). З початком цього лікування значно підвищилася наявність газів у животі… Також набрала 4 кілограми – саме у ділянці живота значно погладшала.Чи може бути повязане виникнення цієі ґулі(ймовірно-грижі) з таким лікуванням?

 4. Скажіть пупочна гри за у дитини 12 років чи є небезпечною. Один раз видаляти вже через рік знову з’явилася. І проявляється сильними болями внизу рука лівіше,що робити?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Отримати детальну інформацію про послуги і ціни і записатися на прийом ви можете цілодобово за телефонами 095-33-65-474 та 068-040-999-7

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом