КТ та МРТ в чому різниця?
На сьогоднішній день важко уявити роботу лікаря без допомоги додаткових методів обстеження. Сучасні методи візуалізації дозволяють забезпечити якісне зображення досліджуваних органів та систем організму людини. Такі методи дослідження як комп’ютерна томографія (далі – КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовуються лікарями різних спеціальностей, тому абревіатури «КТ» та «МРТ» добре знайомі більшості пацієнтів. У чому ж полягає різниця в цих методах дослідження? В яких випадках призначається КТ, а в яких МРТ?
Комп’ютерна томографія (КТ) – це пошарове рентгенологічне дослідження, засноване на комп’ютерній реконструкції зображення, яке отримується при круговому скануванні об’єкта пучком рентгенівського випромінювання. Обертаючись навколо пацієнта, рентгенівський випромінювач «проглядає» його тіло в різних ракурсах, в цілому під кутом 360. Проходячи через тканини, випромінювання ослаблюється відповідно до щільності та атомного складу тканин. По іншу сторону від пацієнта встановлена кругова система датчиків рентгенівського випромінювання, кожен з яких перетворює енергію випромінювання в електричні сигнали. Зафіксовані сигнали поступають в пам’ять комп’ютера. У результаті формується зображення у вигляді зрізів досліджуваної ділянки. Контрастність зумовлена послабленням рентгенівських променів внаслідок проходження через тканини різної щільності.
Магнітно-резонансна томографія – це нерентгенівський метод дослідження. Тіло пацієнта під час дослідження знаходиться у постійному магнітному полі. Через тіло пропускаються електромагнітні імпульси, в результаті чого відбувається обертання атомів водню (атоми водню є складовою частиною молекули води, кількість якої різна у різних тканинах організму), подібно до магнітної стрілки, яка орієнтується на магнітне поле Землі. Це явище називають магнітним резонансом. З зафіксованих від атомів водню сигналів реконструюється зображення зрізів досліджуваної ділянки в будь-якій проекції. Різна кількість атомів водню впливає на магнітні властивості тканин, що зумовлює їхню різну контрастність на знімку.
Виходячи з фізичних основ цих двох методів дослідження, на МР-томограмах краще візуалізуються м’які тканини, які містять багато води: м’язи, жирові прошарки, хрящі, зв’язки, судини, структури головного та спинного мозку. Сучасні апарати МРТ дають можливість досліджувати не тільки анатомію, а й активність фунції органу – вимірювати швидкість току крові, температуру характеристики внутрішніх органів, переміщення спинномозкової рідини, відстежувати зміни активності головного мозку (функціональна МРТ). Під час МРТ пацієнт не піддається променевому навантаженню, що важливо для проведення дослідження дітям та вагітним жінкам. Серед недоліків методу відзначається неможливість проведення дослідження пацієнтам, у тілі яких знаходяться металомагнітні предмети (кардіостимулятори, судинні кліпси, протези).
Зі свого боку КТ допомагає краще візуалізувати кістки та органи, що містять повітря, через незначну кількість у ньому атомів водню (легені, органи шлунково-кишкового тракту, сечовий міхур). КТ використовують для виявлення пухлин та крововтеч внутрішніх органів. Даний метод можна застосовувати при наявності металевих і електричних пристроїв в тілі пацієнта.
Отже, виходячи з фізичних основ методів КТ та МРТ, для кожної процедури існують свої показання і протипоказання. Вибір методу дослідження обирається лікуючим лікарем, він і приймає рішення про доцільність застосування їх у діагностиці певних захворювань.
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.