Грижа – симптоми, діагностика і операція
Грижа – це випинання органу або його частини через отвори в анатомічних утвореннях під шкіру, в міжм’язової простір або у внутрішні кишені і порожнини. Синонім терміну грижа – кила.
Захворювання поширене серед всіх вікових категорій населення, в залежності від виду грижі переважають чоловіки або жінки.
Консервативного методу лікування грижі не існує, єдиний ефективний метод лікування оперативне втручання.
Рішення про те, виконувати чи ні операцію по ліквідації грижі приймаєте Ви.
Ця стаття допоможе вам краще зрозуміти переваги та ризики оперативного втручання.
Анатомія гриж
Шлунок, кишечник, сечовий міхур, печінка селезінка, знаходяться усередині черевної порожнини. Якщо порівняти з горіхом то вони є ядром яке захищене шкарлупою. Цією шкарлупою є черевна стінка. Черевна стінка утворена декількома шарами. Йдучи з середини на зовні це очеревина (брюшина), мязи, підшкірний жир та шкіра. Очеревина є тонкою білого кольору мембраною, саме вона покриває внутрішні органи що знаходяться в черевній порожнині, очеревина багата нервовими закінченнями і чуттєво реагує на усілякого роду подразники. Роль очеревини (брюшини) в розвитку грижі в формуванні грижового мішка – грижове випинання яке ми можемо промацати.
Другий шар черевної стінки декілька шарів м’язів та мембран. Вроджений або набутий дефект цілісності стінки м’язів і мембран, дає можливість внутрішнім органам живота вийти в грижовий мішок . Простіше це можна уявити як отвір в мішку з цукром, через яку він без перешкод висипається. Останній шар черевної порожнини це шкіра та підшкірна жирова тканина, вони покривають грижовий мішок ззовні.
Грижі симптоми та їх причини
В розвитку грижі важливими є два фактори – провокаційні та спричиняючи.
Сприяючі – слабкість м’язового та фіброзного шару черевної стінки, та наявність вроджених дефектів або передумов до їх виникнення.
Провокаційні – різке зростання внутрішньочеревного тиску-що веде до видавлювання внутрішніх органів через слабкі міста в черевній стінці пацієнт відмічає появу випинання яке називається грижею.
Існують чотири основні види гриж які найчастіше зустрічаються: пупкова, пахова, вентральні – грижі серединної лінії живота та грижі після перенесеного оперативного втручання в місці розрізу.
Особливості гриж
Грижі, як правило, стають більше з часом.
Грижі можуть бути небезпечними, тому що деякі з внутрішніх органів всередині живота, такі як кишечник, можуть застрягти або перекрутитись всередині грижі що веде до порушення кровопостачання органу і швидкого омертвіння. Це грізне ускладнення потребує важкої тривалої операції, яка має великий відсоток смертельних наслідків. Дане ускладнення відоме як защемлена грижа. Також слід зазначити, що часто в даному випадку в зв’язку з необхідністю зберегти життя саму грижу не ліквідують, а залишають на подальше планове лікування. Операція лише певним чином, щоб виправити проблему.
Оперативні втручання з приводу гриж.
Операція може бути здійснена під місцевою або загальною анестезією в залежності від розміру грижі і стану здоров’я пацієнта.
На сьогоднішній день грижі як і багато інших захворювань живота можна лікувати двома способами.
• Перший метод, відомий як відкрита операція по ліквідації грижі, виконується через широкий розріз шкіри над областю грижі-класичний метод.
• Другий малотравматичний метод ліквідація грижі це лапароскопічна операція, робиться через невеликі проколи в животі з застосуванням спеціальних інструментів та сіток для закриття дефекту від грижі .
Переваги лапароскопічної операції швидший відновлювальний період і коротше перебування в лікарні. Проте в даного виду лікування є багато протипоказів:
Наприклад, пацієнти з перенесеними оперативними втручаннями на животі.
Також слід мати на увазі, що при лапароскопічному лікуванні грижі не виключений перехід до відкритої операції. Це зазвичай відбувається, якщо хірург розуміє, що лапароскопічна операція несе з собою надто великі ризики для пацієнта.
Відкрита операція може бути виконана під місцевою, спінальною або загальною анестезією.
Лапароскопічні операції завжди виконують під загальним наркозом.
Ваш лікар і анестезіолог порадять Вам найкращий вид анестезії з огляду на стан організму.
Ризики і ускладнення
Ризики, пов’язані з анестезією, включають, але не обмежуючись цим, інсульт, пневмонія і тромбоз судин нижніх кінцівок. Ці ризики будуть озвучені Вам більш докладно анестезіологом. Тромбоз судин нижніх кінцівок зазвичай проявляється через кілька днів після операції. Його проявами є опухання і больові відчуття в нижніх кінцівках. Небезпека цих згустків крові (тромбів) в їх можливому відриві від стінки судини і потрапляння їх по судинному руслі з ніг в легені, де вони спричинять задишку, біль у грудях, і можливо навіть смерть. Тому вкрай важливо, щоб Ваші лікарі знали про наявні хронічні захворювання судин нижніх кінцівок. Найефективніший метод попередження даного ускладнення є рання активація (підйом з ліжка) після операції.
Ризики пов’язані безпосередньо з хірургічним втручанням: нагноєння рани і кровотеча, під час або після операції, що може потребувати для її зупинки іншої операції.
Що необхідно знати про прооперовану грижу
Допускається деякий набряк та помірний біль навколо розрізу протягом 5-6 діб.
Щоб запобігти рецидиву грижі (повторному виникненню), заборонені Фізичні навантаження, важка праця, протягом- 4-8 тижнів. Лікар допоможе вам вирішити, коли Ви будете готові повернутись до роботи і з якими обмеженнями треба буде миритись певний час. Звертайтесь до лікаря у разі виникнення будь-яких нових симптомів, таких як лихоманка, сильний біль у животі, слабкість, набряк або інфекція.
Висновок
Грижі поширене захворювання, яке вражає людей всіх вікових категорій. Якщо не лікувати, вони можуть викликати серйозні ускладнення аж до смертельних наслідків. Єдиний ефективний метод лікування –оперативне лікування. Хірургія гриж безпечна і ефективна. Ризики і ускладнення рідкісні менше 1%.
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.