Грижа

типові місця "виходу" гриж

типові місця “виходу” гриж

Грижа (hernia)– це захворювання, при якому внутрішні органи виходять із порожини, де вони розміщені, через патологічно розширені отвори, що є наслідком травми або дефекту розвитку.

  1. Визначення, етіологія гриж передньої черевної стінки. Актуальність теми.
  2. Клінічна картина гриж передньої черевної стінки.
  3. Класифікація гриж передньої черевної стінки.
  4. Пахова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
  5. Пупкова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
  6. Стегнова грижа – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
  7. Грижа білої лінії живота – анатомія, класифікація, діагностика та лікування.
  8. Післяопераційні вентральні грижі. Класифікація післяопераційних гриж. Передопераційна підготовка. Сучасні підходи до вибору оперативних втручань.

Так виглядає грижа очима хірурга

Грижа – випинання внутрішніх органів через патологічний отвір.

Грижа (hernia) – це захворювання, при якому внутрішні органи виходять із порожини, де вони розміщені, через патологічно розширені отвори, що є наслідком травми або дефекту розвитку.

Грижею живота (hernia abdominis) – називається вихід органів черевної порожнини разом із парієнтальною очеревиною через отвори у м’язево-апоневротичному шарі черевної стінки під шкіру.

Грижі є одним з найбільш поширених хірургічних захворювань. Грижі займають друге місце в абдомінальній хірургії після апендектомії за частотою виконання операцій .

Хірургічне лікування гриж нараховує трохи більше 100 років. В розвиток герніології внесли великий вклад Басіні, Жирар, Бобров, Мартинов, Напалков, Кримов та ін. Монографія Кримова “Вчення про грижі” є настільною книгою як для  молодих так і для досвідчених хірургів.

Від грижі слід відрізняти такі захворювання і патологічні синдроми як випадіння та евентирація.

Випадіння органа (prolapsus) – це вихід органа, який не покритий очеревинною, зсередини назовні своєю слизовою оболонкою (випадіння прямої кишки через анальний канал, матки через піхву, сечового міхура).

Евентерація (eventeratio)– вихід внутрішніх органів із черевної порожнини, обумовлений пошкодженям черевної стінки. Грижевий мішок при цьому відсутній.

В кожній грижі виділяють три складові частини: грижові ворота, грижовий мішок та вміст грижового мішка.

Грижові ворота – це природні отвори та щілини, слабкі місця в черевній стінці, через які виходять внутрішні органи (паховий та стегновий канал, пупкове кільце та інше).

Грижовий мішок – випинання парієнтального листка очеревини. В грижовому мішку розрізняють гирло, тіло та дно. Гирло – частина мішка, яка з’єднує його із черевною порожниною. Шийка найбільш вузька частина грижового мішка, де най частіше защемлюється грижовий вміст. Шийка переходить у тіло і дно.

Грижовий вміст може бути представлений будь-яким органом черевної порожнини. Найчастіше буває петля тонкої кишки, сальник, товста кишка та інше. При звичайних черевних грижах грижовий вміст вкритий парієнтальним листком очеревини. Як виняток, є ковзна грижа, у якої однією зі стінок грижового мішка є стінка органа частково або зовсім не покрита очеревиною. Частіше такими органами є сечовий міхур, сліпа кишка.

Етіологія та патогенез гриже утворення. В етіології гриж грають ролі місцеві та загальні фактори. Найчастіше грижі утворюються в слабких місцях черевної порожнини: паховий та стенів канал, пупкове кільце, біла лінія живота. Загальні причини поділяються на зумовлюючі та відтворюючі. Зумовлюючі: вік, стать, конституція, міцність мускулатури, професія та інші. Відтворюючі – це фактори, які призводять до підвищення внутрішньочеревного тиску та утворення грижі: проноси, тривалі закрепи, постійний кашель, утруднене сечовипускання, підняття важких предметів, важкі пологи тощо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом