Фатерів сосочок або великий дуоденальний сосочок

Большой дуоденальный сосочекБільшість хірургів саме так називають великий дуоденальний сосочок, однак мало хто знає, що Abraham Vater (дивись малюнок) не описував вищезгаданий анатомічний утвір в своїх працях. Автор в 1720 р. першим описав дивертикул термінального відділу холедоха, про що й читав лекцію в Вітенбергському університеті. Латинська назва лекції звучить як «Novus bills diverticulum». Натомість, А. Фатером було описано надзвичайно рідкий вид патології – дивертикул загального жовчної протоки або холедохоцеле. Слід зазначити, що протягом життя повторного випадку холедохоцеле автор так і не зустрів. Отже автор не описував ані анатомії великого дуоденального сосочка, ані ампули загальної жовчної протоки, і ніколи не згадував про неї в своїх працях, як вважають деякі дослідники. Проте в медичній літературі великий дуоденальний сосочок і ампула носять його ім’я.

Більшість істориків схильні вважати, що помилку в назві утвору допустив Claude Bernard, який в 1856 р. у своїй книзі, цитуючи Фатера, написав «спільна ампула названа мною Фатеровою», «Ampoule commune nomme ampoule de Water,» – і написав W замість V. Так і утворилась назва анатомічної одиниці.

Утвір що носить назву “ампула Фатера”, – це протока, утворена злиттям загального жовчної і Вірсунгової (головної панкреатичної) протоки в інтрамуральній частині низхідного коліна дванадцятипалої кишки. Візуально цей короткий сегмент (2-18 мм) має вигляд циліндричної вузької трубки, а не колби-ампули. Ця протока може мати вигляд ампули лише за наявності перешкоди відтоку жовчі на рівні вічка великого дуоденального сосочка.

Можливо, сегмент було названо “ампулою” через відсутність можливості дослідити контури утвору в давні часи. Всі дослідження велись на трупах, де описувався з розслабленою мускулатурою, який приймав колбоподібний вигляд.

Отож Фатер ніколи не згадував про сосочок дванадцятипалої кишки, який носить його ім’я. Великий дуоденальний сосочок, як і сфінктер, вперше описав англійський анатом Francis Glisson в 1654 р., у першому виданні книги Anatomie Heparis. Друга частина науковців вважає, що першим вищевказаний утвір описав Gottfried Bidloo в 1685 р. Треті приписують авторство Giovanni Domenico Santorini і датують його 1724 р., саме тому в деяких текстах зустрічається назва “сосочок Santorini”.

Важливо знати, що терміни Фатерів сосочок, сосочок Santorini, Bedloo, дуоденальний сосочок і великий дуоденальний сосочок – синоніми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом