Біопсія
Біопсія – це процедура взяття частини тканин людського організму з метою достовірного підтвердження факту наявності захворювань. У подальшому, отриманні тканин (біоптати) фарбуються та консервуються для дослідження під мікроскопом.
Існує низка різновидів біопсії і всі вони мають забезпечити виконання конкретних завданнях, що ставляться під час дослідження, області дослідження (орган, тканина) та методиці їх виконання.
Біопсія шкіри – це видалення шматочка шкіри чи її окремих шарів. Виконується процедура під місцевим знеболенням, під час якого ви не відчуєте болю. Але, як і від будь-якої операції може залишитись рубець, розмір і помітність якого визначається ділянкою тіла та обсягом процедури. Існує три основних типи біопсії:
- Бриюча або тангенціальна біопсія. Здійснюється вона за допомогою скальпеля чи інструментів, подібних до нього. Такий вид біопсії дозволяє видалити досліджувану тканину у межах поверхневих шарів шкіри (епідерміс та частина дерми).
- Пункційна біопсія. Виконується за допомогою циркулярного інструмента для видалення невеликої порції шкіри із її глибокими шарами (епідерміс, дерма та підшкірна клітковина).
- Ексцизійна біопсія вимагає видалення невеликої частини шкіри із глибокими її шарами та підозрілим утворенням за допомогою скальпеля.
За якої потреби виконують біопсію шкіри?
З метою діагностики та диференційної діагностики наступних станів:
- Дерматологічних захворювань (таких як псоріаз, синдром Леєла та ін.).
- Раку шкіри.
- Пігментних невусів.
- Бактеріального чи грибкового ураження шкіри.
- Інших дерматологічних проблем чи хвороб із шкірними проявами.
Як підготуватись до даної процедури, якщо вона вам показана?
Заздалегідь попередьте лікаря, якщо Ви:
- Приймаєте якісь ліки – особливо якщо це протизапальні препарати гормонального походження. Для прикладу, Преднізолон може змінювати мікроскопічну картину біоптату.
- Маєте алергію, особливо на медичні препарати.
- Приймаєте засоби, що впливають на систему згортання крові – такі як Варфарин чи Аспірин.
- Маєте проблеми зі згортанням крові – тромбофілії, гемофілії, інші подібні стани.
Додаткової підготовки перед процедурою не потрібно
Біопсія м’яких тканин має більшу різноманітність способів її здійснення. Все залежить від глибини, анатомічної доступності зони інтересу та можливостей лікувального закладу. Так, для отримання біоптату із різних тканин і органів може бути використана:
- Пункційна аспіраційна біопсія – тонко- та товстоголкова (можуть виконуватись під контролем ультразвукового датчика чи комп’ютерної томографії).
- Щипцева біопсія – здійснюється під час ендоскопічного дослідження (колоноскопії чи гастроскопії).
- Інтраопераційна ексцизійна біопсія – виконується одночасно із оперативним втручанням.
Виконуються ці маніпуляції з метою діагностики різних захворювань, але основним призначенням є розпізнання новоутворень.
Даний вид біопсії також не вимагає особливої підготовки.
Біопсія лімфатичних вузлів – стратегічний вид дослідження, коли стоїть питання про наявність пухлинних захворювань і їх поширеність. Поверхнево розміщені лімфовузли піддаються тонкоголковій аспіраційній пункційній біопсії (ТАПБ) із можливим УЗД-контролем. Глибше розташовані лімфатичні вузли можна дослідити за допомогою тієї ж ТАПБ, але з ендоскопічним ультразвуковим контролем. Врешті-решт, їх можна отримати для мікроскопічної оцінки під час оперативних втручань – чи відкритих, чи ендоскопічних.
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.