- Головна
- Проктологія
- Біль в області копчика
Біль в області копчика

Біль в області копчика, часта причина звернення до проктолога
Біль в області копчика – кокцигодинія (coccyx – копчик, грец. odine – біль) – захворювання, що проявляється вираженим болем в області куприка (копчика) та прилеглих до нього зон, біль часто виникає без наявних органічних змін зі сторони останнього.
Кокцигодинія або куприковий біль зустрічається порівняно рідко і спостерігається головним чином у жінок, в основному, після 40 років.
Причини кокцигодинії (куприкового болю)
Серед лікарів росповсюджена думка, що кокцигодинія – це безпечне захворювання, яке потребуе тривалого лікування, що в більшості випадкі, не дає позитивного єфекту. Дійсно захворювання вкрай важко піддається лікуванню, а щодо «безпечносі» слід бути обережним, через те, що багато грізних захворювань (рак, туберкульоз кісток, геморой, анальна тріщина, парапроктит) можуть проявлятись схожою симптоматикою. Тому важливо під маскою кокцигодинії не прогавити важку хворобу. Найбільш частою причиною болю в області куприка (копчика) є перенесена травма. Це може бути падіння на куприк, удар або тривалий тиск спричинений твердим предметом ( їзда на велосипеді, пологи і .т.п.). Необхідно відмітити, що травма може бути давньою (травма в дитинстві), тому пацієнт не завжди пов’язує колись отриману травму зі своїм станом. В основі патологічного процесу (істинної кокцигодинії) лежать зміни антомічних особливистей крижово-куприкового зчленування (вивих, підвивих, надрив звязок), що з часом (десятки років) призводить до фіброзу, відкладання «солей» в ураженій ділянці, що в свою чергу веде до порушення рухливості куприка і змін порцесів обміну речовин в кістці та окісті а це веде до виникнення больового синдрому. Крім того, больовий синдром можуть спричинити і інші фактори.
Причин анокопчикового больового синдрому:
- Патологія нервово-м’язового апарату, позаду анального простору і області тазового дна
- Опущення промежини
- Перенесені хірургічні втручання на анальному каналі, які призвели до рубцевих деформацій ануса,
- Запори
- Діарея
- Рематологічні хвороби
- Туберкульоз кісток
- Рак (метастази або первинний рак суміжніх органів).
Прояви:
Основним проявом хвороби ( істинної кокцигодинії) є сильний біль в куприковій області, тобто в найнижчому відділі хребта. Біль посилюються при ходьбі, сидінні, напруженні м’язів живота, і часто іррадіює в стегно і нижню частину живота. При цьому куприкова (копчикова) область надзвичайно болюча при натискуванні (навіть при легкому дотику) – цей вид болю називають какцигоденією. Проте біль може проявлятись як в області куприка так і іррадіювати (віддавати) в пряму кишку,промежину або малий таз- цей біль називається прокталгією або аноректальним болем. Всі вище перераховані види болю об’єднуються одним терміном анокопчиковий синдром
Лікування:
Не зважаючи на активні пошуки «золотого» стандарту лікування кокцигодинії, на даний час немає переконливих даних про перевагу певного методу лікування. Принцип «нема органу, нема проблеми» при даному захворюванні також не діє. Операції по видаленню куприка вкрай рідко позбавляють пацієнта болю. Основний метод лікування кокцигдинії –терапевтичний, що включає комплекс фізіотерапевтичних процедур та медикаментозну терапію спрямований на ліквідацію болю, без впливу на інші чинники. Тому пріоритетним (першочерговим) завданням є визначення природи болю. При таких захворюваннях: рак, туберкульоз кісток, геморой, анальна тріщина, парапроктит, неврологічні, психічні захворювання лікування лише больового фактору ніколи не прведе до одужання, навіть навпаки зменшення больових відчуттів введе в оману і пацієнта і лікаря наслідок цього лікування –прогресування захворювання або смерть. Ось чому необхідно вдатись до проведення детального обстеження пацієнта при будь якому аноректальному болю. При відсутності перерахованих захврювань підтверджується істинна кокцигодинія (біль без наявних органічних змін зі сторони куприка та прилеглих зон), в такому випадку необхідно забезпечити вищезгадене адекватне консервативне лікування. Для встановлення діагнозу необхідні такі обстеження:
- пальцеве ректальне обстеження,
- аноскопія,
- ректороманоскопія,
- ірригография,
- УЗИ органів черевної порожнини
- Прицільна рентгенографія крижово куприкової ділянки
- Оглядова рентгенографія ОГК та ОЧП
Також слід відмітити, що в кожному окремому випадку, необхідний індивідуальній підхід до діагностики та методу вибору лікування даного захворювання.
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.