Біль в коліні

Біль в коліні…Що це може бути? (інформація для пацієнта)
Біль в коліні, точніше в колінному суглобі може бути спричинена травмою суглоба або його захворюванням.
Травматичне ушкодження суглоба виникає під час падіння, раптового перерозгинання в суглобі, різкого повороту тулуба при фіксованій гомілці, удару тупим предметом по ділянці суглоба тощо. В результаті травми може виникати забій суглоба, пошкодження зв’язок, розрив менисків, вивих або перелом наколінка. Дуже часто травматичне ушкодження суглоба супроводжується гемартрозом (крововиливом в порожнину суглоба).
Серед захворювань колінного суглоба найчастіше всього зустрічається остеоартроз (синоніми – деформуючий артроз, гонартроз). Остеоартроз колінного суглоба займає перше місце серед дегенеративно-дистрофічних захворювань суглобів. Сутність остеоартрозу полягає у зменшенні товщини суглобового хряща, що покриває суглобові поверхні стегна, великогомілкової кістки та внутрішньої поверхні наколінка. Хрящ втрачає свої еластичні властивості і не може повноцінно виконувати свою основну функцію – амортизації. В результаті збільшується тиск на підлеглу кістку, яка ущільнюється, виникають кісткові розростання – остеофіти. Остеоартроз колінного суглоба має прогресуючий перебіг. У своєму розвитку проходить IV стадії, які послідовно переходять одна в іншу. Тобто, з часом зміни в суглобі стають дедалі серйознішими і в IV стадії захворювання спостерігається майже повна втрата хряща, значне обмеження обсягу рухів, що супроводжується нестерпним больовим синдромом. Фактично на цій стадії відбувається руйнування суглоба, що призводить до інвалідності. Тривалість переходу з І стадії захворювання в IV стадію залежить від вчасно розпочатого лікування.
Причини виникнення остеоартрозу колінного суглоба різноманітні, але найчастіше всього зустрічається т.з. диспластичний остеоартроз. З латинської «dysplasia» – неправильний, недосконалий розвиток. При дисплазії колінного суглоба виникає неправильний розвиток однієї з частин суглоба під час зростання дитини. Внаслідок цього, відбувається неправильний розподіл навантаження на суглоб в цілому. Найчастіше вражається внутрішній відділ суглоба і наколінник. Внаслідок постійного тиску в цьому місці відбувається поступова руйнація хряща у вигляді ерозій (від поверхневих у І-ІІ стадіях до глибоких дефектів, що доходять до підлеглої кістки у III – IV стадіях). Крім того, вражається внутрішній меніск суглоба (хрящоподібне утворення, що виконує амортизаційну функцію). Дегенеративне пошкодження меніска (зокрема розрив його задньої частини) може відбуватись без видимої на те причини – навіть під час звичайної ходьби. Це посилює больові відчуття, сприяє подальшому руйнуванню хряща внаслідок постійного «тертя» по хрящу ушкодженого меніску в місці ураження. Крім того, від зруйнованої ділянки хряща може відшаровуватись його частина з утворенням вільного фрагменту в суглобі (т.з. «суглобової миші»). Таких «суглобових миш» може бути декілька, розмір їх також може різнитись. Під час рухів в суглобі «суглобові миші» можуть пресуватись, призводячи інколи до повної блокади суглоба (неможливість здійснення активних рухів в суглобі – «заклинювання»). Внаслідок постійного больового синдрому пацієнт починає навантажувати «здоровий» колінний суглоб протилежної сторони, збільшуючи навантаження на нього. Через деякий час це призводить до захворювання протилежного суглоба, тим більше, що диспластичний остеоартроз, як правило є симетричним. Крім того, відбувається перерозподіл навантаження і на вище розташовані суглоби тулуба – кульшові суглоби та суглоби хребта. Тобто, якщо не розірвати таке «замкнуте коло», вчасно розпочавши лікування, існує велика ймовірність руйнування не тільки суглоба що турбує, але й інших суглобів та хребта.
Консервативні методи лікування остеоартрозу колінного суглоба мають ефект переважно на ранніх (І-ІІ) стадіях захворювання. Використовується розвантаження суглоба, його імобілізація; медикаментозна терапія: не стероїдні протизапальні засоби, препарати хондропротекторної дії (хондроітін сульфати та глюкозаміноглікани; препарати гіалуронової кислоти), антиоксиданти тощо); фізіотерапевтичне лікування, лікувальна фізкультура; санаторно-курортне лікування.
В III – IV стадіях остеоартрозу колінного суглоба консервативні методи лікування, як правило, не ефективні. Використовуються різного роду оперативні втручання. Останнім часом найбільш ефективним методом лікування остеоартрозу колінного суглоба є напрямок малоінвазивної ендоскопічної хірургічної технології – артроскопії, яка дозволяє здійснити оперативне втручання через два невеличкі прокола-розріза шкіри в ділянці колінного суглоба. Під час артроскопії видаляються ушкоджені частини хряща, менісків, вільні суглобові фрагменти («суглобові миші»), змінена запальна синовіальна оболонка, «шліфуються» і коагулються дефекти суглобового хряща. Артроскопічна хірургія має багато переваг перед традиційною хірургією суглобів, яка передбачає значно більший розріз тканин і, як наслідок, більш тривалий період реабілітації (відновлення). При використанні артроскопічної операції реабілитація пацієнтів відбувається значно швидше.
В IVстадії захворювання, коли має місце майже повна руйнація суглоба, виконується імплантація штучного суглоба (ендопротезування суглоба). Суть операції полягає у видаленні залишків хрящової тканини разом із тонким шаром підлеглої кістки. На суглобові кінці спеціальним інструментом одягають металеві «коронки» – імпланти, які мають між собою поліетиленову прокладку (вкладиш).
Що робити, якщо Ви відчули біль в ділянці колінного суглоба?
Головна порада не займатись самолікуванням, а звернутись на консультацію до лікаря ортопеда-травматолога. Лікар ортопед-травматолог огляне Ваш суглоб, збере детальний аналіз захворювання, призначить додаткові методи обстеження (аналізи крові, рентгенографію, МРТ або УЗД суглоба) і після встановлення діагнозу призначить комплексне лікування відповідно до медичних стандартів. Пам’ятайте, що вчасно розпочате лікування дасть змогу загальмувати розвиток остеоартрозу і запобігти руйнуванню колінного суглоба.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом