Ахалазія стравоходу

Слово ахалазія – грецького походження, воно означає «неможливість розслабитися». Саме це відбувається при ахалазії кардії. При ковтанні їжі отвір на кордоні стравоходу і шлунку (кардія) не розслабляється, і його відкриття не відбувається.

При цьому захворюванні рідкій і твердій їжі складно пройти через стравохід, внаслідок чого з’являються болі, неприємні відчуття, виникає небезпека ускладнень. Ахалазія кардії може проявитися у людини будь-якої статі і в будь-якому віці, пік захворюваності припадає на вік 30-60 років.

Причини виникнення ахалазії кардії

Рухова активність стравоходу контролюється блукаючим нервом і підслизовим нервовим сплетінням. Серед причин виникнення ахалазії лікарі виділяють:

 • Порушення у центральній нервовій системі. Вони можуть проявлятися в пошкодженні рухового ядра блукаючого нерву або втрати клітин в підслизовому нервовому сплетінні.
 • Порушення в волокнах блукаючого нерву, що є досить рідкісним випадком.
 • Дисбаланс між нейронами підслизового сплетіння, які відповідають за стиск і розслаблення кардії. Таким чином, в потрібний момент кардія не розслабляється.
 • Спадковість. У малому відсотку випадків ахалазія може бути сімейним захворюванням. Частіше вона зустрічається у братів і сестер, ніж у батьків і дітей.
 • Вірусні інфекції. Найбільш частим є прояв ахалазії у хворих на кір і вітряну віспу. Однак, люди з цими вірусними захворюваннями не обов’язково будуть страждати розладами стравоходу.

Симптоми захворювання на ахалазію кардії

Цей розлад в організмі різних людей може проявлятися по-різному, проте лікарі виділяють кілька основних симптомів. За ними можна зробити припущення про поразку стравоходу:

 • Дисфагія – порушення прохідності їжі по стравоходу. Через 2-4 секунди після проковтування хворий відчуває харчову грудку в області грудної клітини. Це явище характерне як для твердої, так і для рідкої їжі.
 • Регургітація або зригування. Особливо гостро проявляється цей симптом при нахилі тулуба вперед, в положенні лежачи і після вживання великої кількості їжі.
 • Болі у грудній клітині, які можуть віддаватися в нижню щелепу і шию. Вони пов’язані з переповненням стравоходу їжею або скороченням м’язів стравоходу.
 • Різке помітне схуднення.

Іноді можуть з’являтися й інші симптоми: неприємний запах з рота, сильна нудота, блювання, підвищення слиновиділення, печія, нічний кашель, утруднене дихання.

Діагностика ахалазії

Для визначення захворювання застосовують такі методи:

 • Рентгенографія з використанням барію;
 • Ендоскопія шлунку і стравоходу – внутрішній аналіз проблемних ділянок;
 • Манометрія. Дозволяє найбільш докладно досліджувати здатність стравоходу скорочуватися. В процесі цього дослідження вивчають тиск у різних ділянках шлунку і стравоходу.

Лікування ахалазії кардії

Ахалазія – це хронічне захворювання, яке вимагає постійного спостереження лікаря і полегшення симптомів. Лікування дозволяє запобігти ускладненням і поліпшити скорочення стравоходу.

Лікування може проходити:

 • Фармакологічним шляхом – за допомогою медичних препаратів;
 • За допомогою ендоскопічної фармакологічної терапії – пацієнту вводиться ботулінічний токсин в осередок захворювання. Він регулює діяльність елементів нервової системи, відповідальних за активність стравоходу;
 • Шляхом балонної дилатації – розширення м’язів кардії під тиском повітря;
 • Шляхом пероральної стравохідної ендоскопічної міотомії;
 • За допомогою хірургічного втручання – хірургічна міотомія.

Наша клініка використовує малотравматичний, ефективний і оригінальний метод лапароскопічної корекції ахалазії кардії. Лікування за цією методикою включає 2 етапи:

Міотомія – хірургічний поділ м’язових волокон НСС (кардії). При цьому слизова оболонка не руйнується.

Оригінальна фундоплікація. В ході цього процесу дно шлунку обертають навколо стравоходу, створюючи «манжетку». Таким чином, вміст шлунку не потрапляє до стравоходу.

Лікування за цим методом дозволяє боротися з ахалазією кардії, запобігає рецидиву захворювання і оберігає пацієнта від езофагіту (запалення слизової оболонки стравоходу).

Ахалазія – складне захворювання, яке може викликати серйозні ускладнення. Якщо Ви помітили симптоми ахалазії, не займайтеся самолікуванням. Зверніться по кваліфіковану допомогу в нашу клініку.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 
У вас є питання?

Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.

записатися на прийом