Ахалазія стравоходу
Слово ахалазія – грецького походження, воно означає «неможливість розслабитися». Саме це відбувається при ахалазії кардії. При ковтанні їжі отвір на кордоні стравоходу і шлунку (кардія) не розслабляється, і його відкриття не відбувається.
При цьому захворюванні рідкій і твердій їжі складно пройти через стравохід, внаслідок чого з’являються болі, неприємні відчуття, виникає небезпека ускладнень. Ахалазія кардії може проявитися у людини будь-якої статі і в будь-якому віці, пік захворюваності припадає на вік 30-60 років.
Причини виникнення ахалазії кардії
Рухова активність стравоходу контролюється блукаючим нервом і підслизовим нервовим сплетінням. Серед причин виникнення ахалазії лікарі виділяють:
- Порушення у центральній нервовій системі. Вони можуть проявлятися в пошкодженні рухового ядра блукаючого нерву або втрати клітин в підслизовому нервовому сплетінні.
- Порушення в волокнах блукаючого нерву, що є досить рідкісним випадком.
- Дисбаланс між нейронами підслизового сплетіння, які відповідають за стиск і розслаблення кардії. Таким чином, в потрібний момент кардія не розслабляється.
- Спадковість. У малому відсотку випадків ахалазія може бути сімейним захворюванням. Частіше вона зустрічається у братів і сестер, ніж у батьків і дітей.
- Вірусні інфекції. Найбільш частим є прояв ахалазії у хворих на кір і вітряну віспу. Однак, люди з цими вірусними захворюваннями не обов’язково будуть страждати розладами стравоходу.
Симптоми захворювання на ахалазію кардії
Цей розлад в організмі різних людей може проявлятися по-різному, проте лікарі виділяють кілька основних симптомів. За ними можна зробити припущення про поразку стравоходу:
- Дисфагія – порушення прохідності їжі по стравоходу. Через 2-4 секунди після проковтування хворий відчуває харчову грудку в області грудної клітини. Це явище характерне як для твердої, так і для рідкої їжі.
- Регургітація або зригування. Особливо гостро проявляється цей симптом при нахилі тулуба вперед, в положенні лежачи і після вживання великої кількості їжі.
- Болі у грудній клітині, які можуть віддаватися в нижню щелепу і шию. Вони пов’язані з переповненням стравоходу їжею або скороченням м’язів стравоходу.
- Різке помітне схуднення.
Іноді можуть з’являтися й інші симптоми: неприємний запах з рота, сильна нудота, блювання, підвищення слиновиділення, печія, нічний кашель, утруднене дихання.
Діагностика ахалазії
Для визначення захворювання застосовують такі методи:
- Рентгенографія з використанням барію;
- Ендоскопія шлунку і стравоходу – внутрішній аналіз проблемних ділянок;
- Манометрія. Дозволяє найбільш докладно досліджувати здатність стравоходу скорочуватися. В процесі цього дослідження вивчають тиск у різних ділянках шлунку і стравоходу.
Лікування ахалазії кардії
Ахалазія – це хронічне захворювання, яке вимагає постійного спостереження лікаря і полегшення симптомів. Лікування дозволяє запобігти ускладненням і поліпшити скорочення стравоходу.
Лікування може проходити:
- Фармакологічним шляхом – за допомогою медичних препаратів;
- За допомогою ендоскопічної фармакологічної терапії – пацієнту вводиться ботулінічний токсин в осередок захворювання. Він регулює діяльність елементів нервової системи, відповідальних за активність стравоходу;
- Шляхом балонної дилатації – розширення м’язів кардії під тиском повітря;
- Шляхом пероральної стравохідної ендоскопічної міотомії;
- За допомогою хірургічного втручання – хірургічна міотомія.
Наша клініка використовує малотравматичний, ефективний і оригінальний метод лапароскопічної корекції ахалазії кардії. Лікування за цією методикою включає 2 етапи:
Міотомія – хірургічний поділ м’язових волокон НСС (кардії). При цьому слизова оболонка не руйнується.
Оригінальна фундоплікація. В ході цього процесу дно шлунку обертають навколо стравоходу, створюючи «манжетку». Таким чином, вміст шлунку не потрапляє до стравоходу.
Лікування за цим методом дозволяє боротися з ахалазією кардії, запобігає рецидиву захворювання і оберігає пацієнта від езофагіту (запалення слизової оболонки стравоходу).
Ахалазія – складне захворювання, яке може викликати серйозні ускладнення. Якщо Ви помітили симптоми ахалазії, не займайтеся самолікуванням. Зверніться по кваліфіковану допомогу в нашу клініку.
Інформацію про розташування нашої клініки і схему проїзду ви знайдете в розділі Контакти.
записатися на прийом
Необхідна консультація спеціаліста.